Make your own free website on Tripod.com
faqja kryesore | Emra musliman tė gjinis mashkullore | Emra musliman tė gjinis femrore | foto | 99 emrat e Allahut | islami dhe terorizmi | sure | Islami dhe shkenca

Islami

99 emrat e ALLAHUT

 

 
   Domethėnja (pėrkthimi)
1. ALL-LLAH  Allah
2. ER-RAHMAN  i Gjithėmėshirėshmi 
3. ER-RAHIM  Mėshirėploti
4. EL-MELIK   Sunduesi 
5. EL-KUDDUS  i Pastėrti 
6. ES-SELAM   Paqėdhėnėsi 
7. EL-MU'MIN   Siguruesi 
8. EL-MUHEJMIN   Mbizotėruesi
9. EL-AZIZ  Fuqiploti 
10. EL-XHABBAR  i Gjithėfuqishmi 
11. EL-MUTEKEBBIR   i Madhėrishmi 
12. EL-HALIK   Krijuesi
13. EL-BARIJ  Filluesi
14. EL-MUSAWWIR   Formėdhėnėsi 
15. EL-GAFFAR   Falėsi 
16. EL-KAHHAR   Mposhtėsi 
17. EL-WEHHAB  Dhuruesi
18. ER-REZAK   Furnizuesi 
19. EL-FETTAH  Zgjidhjedhėnėsi
20. EL-'ALIM  i Gjithėdituri
21. EL-KABID  Shtrėnguesi
22. EL-BASIT   Dhėnėsi 
23. EL-HAFIDU  Pėrulėsi
24. ER-RAFI'   Lartėsuesi 
25. EL-MU'IZZU  Ngritėsi 
26. EL-MUDHIL-L   Nėnshtruesi
27. ES-SEMI'  Dėgjuesi
28. EL-BASIR   Vėshtruesi
29. EL-HAKEM   Gjykuesi 
30. EL-'ADL  i Drejti 
31. EL-LATIF  i Buti 
32. EL-HABIR  i Gjithėinformuari 
33. EL-HALIM  Pėrdėllimtari 
34. EL-'ADHIM  Madhėshtori 
35. EL-GAFUR   Gjithėfalėsi 
36. ESH-SHEKUR   Mirėnjohėsi
37. EL-'ALIJJ   i Larti 
38. EL-KEBIR  i Madhi 
39. EL-HAFIDH  Ruajtėsi 
40. EL-MUKIT  Ushqyesi
41. EL-HASIB   Llogarimarrėsi 
42. EL-XHELIL Fisniku 
43. EL-KERIM  Bujari
44. ER-REKIB  Vigjėluesi
45. EL-MUXHIB  Lutjepranuesi
46. EL-WASI'  Gjithėpėrfshirėsi
47. EL-HAKIM  i Urti
48. EL-WEDUD  i Dashuri
49. EL-MEXHID  i Lavdishmi
50. EL-BA'ITH    Ringjallėsi

 

 

 

51. ESH-SHEHID  Dėshmuesi
52. EL-HAKK  i Vėrteti
53. EL-WEKIL  Pėrkujdesėsi
54. EL-KAWIJJ  i Forti
55. EL-METIN   i Pathyeshmi
56. EL-WELIJJ  Mbrojtėsi
57. EL-HAMID   i Falėnderuari
58. EL-MUHSIJ  Gjithėnjohėsi
59. EL-MUBDIJ   Nismėtari 
60. EL-MU'ID   Rikrijuesi
61. EL-MUHJI  Jetėdhėnėsi
62. EL-MUMIT   Jetėmarrėsi 
63. EL-HAJJ   i Gjalli
64. EL-KAJJUM   i Pėrjetėshmi 
65. EL-WAXHID  Kreatori 
66. EL-MAXHID  i Nderuari
67. EL-WAHID  i Vetmi 
68. ES-SAMED   i Domosdoshmi 
69. EL-KADIR   i Fuqishmi 
70. EL-MUKTEDIR  i Gjithėmundshmi 
71. EL-MUKADDIM  Pėrparuesi 
72. EL-MUEHHIR  Paslėnėsi
73. EL-EWWEL  i Pari 
74. EL-AHIR  i Fundit
75. EDH-DHAHIR  i Dukshmi
76. EL-BATIN   i Padukshmi 
77. EL-WALIJ  Udhėheqėsi 
78. EL-MUTE'ALIJ   i Gjithėlartėsuari 
79. EL-BERR   Mirėbėrėsi 
80. ET-TEWWAB    Pendimpranuesi
81. EL-MUNTEKIM    Ndėshkuesi
82. EL-'AFUWW  Mėkatfalėsi
83. ER-REUF  i Dhembshuri
84. MALIKUL-MULK  Pushtetmbajtėsi
85. DHUL-XHELALI WEL IKRAM  Atij i takon madhėshtia dhe nderi
86. EL-MUKSIT  Drejtėsidhėnėsi
87. EL-XHAMI'  Tubuesi
88. EL-GANIJ  i Pasuri
89. EL-MUGNI  Pasuridhėnėsi
90. EL-MANI'  Privuesi
91. ED-DAR  Krijuesi i sė keqes
92. EN-NAFI'  Krijuesi i sė mirės
93. EN-NUR  Drita
94. EL-HADI Udhėzuesi 
95. EL-BEDI'  Shpikėsi 
96. EL-BAKI    i Pėrherėshmi
97. EL-WARITH  Trashėguesi 
98. ER-RESHID  Frymėzuesi
99. ES-SABUR   Durimtari

Faton Paci

Here's a link to the site of the company I work for:

www.trellix.com

Here's a link to a friend's site:

www.myfriend.com