Make your own free website on Tripod.com
faqja kryesore | Emra musliman tė gjinis mashkullore | Emra musliman tė gjinis femrore | foto | 99 emrat e Allahut | islami dhe terorizmi | sure | Islami dhe shkenca

Islami

Emra musliman tė gjinis femrore

Abide........................................adhuruese

Abire........................................fluturake

Adhra........................................margaritar i pashpuar

Adile........................................e drejtė

Afife........................................e pastėr, e thjeshtė, e qartė

Afie........................................larg nga ēdo problem

Afije........................................e pastėr nga ēdo sėmundje dhe nga ēdo pikėllim

Afshin........................................qė driēon si yll

Aida........................................mysafire, ajo qė kthehet

Aishe........................................bashkėshortja e pejgamberit [salallahu alejhi ue selam]

Ajisha........................................e pasur

Ajra........................................e respektueshme

Akile........................................e menēur, e urtė

Alije........................................fisnike

Alime........................................e ditur

Amale........................................shpresė, synim

Amelia........................................besnike, e bukur

Amire........................................grua bujare, princeshė

Anbere........................................erė e mirė peme

Anisa........................................e afėrt, intime

Anika........................................unike

Anum........................................dhuratė e Zotit

Ariana........................................plotė jetė

Arife........................................e ditur

Asie........................................shpresė

Asime........................................mbrojtėse

Atifa........................................dhembshuri

Atika........................................e lashtė

Ajana........................................fatlume

Azize........................................e ēmueshmeB

Bahije........................................vezulluese, e bukur

Bahire........................................e shkėlqyeshme

Basile........................................e patrembur, guximtare

Basime........................................e buzėqeshur

Bedrije........................................qė gjason nė hėnėn e plotė

Baha........................................e vlefshme

Belige........................................e kthjellėt

Belkisa........................................emėr i mbretėreshės Sebee, e cila pranoi Islamin para Sulejmanit alejhi selam

Belsame........................................qė jep erė tė mirė

Berie........................................e pastėr, pa tė meta

Besire........................................vizionare, largpamėseD

Damime........................................shoqėruese

Dania........................................e bukur

Danin........................................princeshė

Daria........................................e ditur, me kulturė

Dijae........................................drita, lindja e diellit

Dijba........................................dėgjueshmėri

Durdane........................................perlė

Duxhana........................................shi

Dhafire........................................triumfuese

Dhakire........................................pėrkujtuese e Allahut

Dhalile........................................hije

Dhekije........................................e menēur, inteligjenteE

Elife........................................e butė, shoqėruese

Elmase........................................diamante, flori

Eliza........................................unike, e ēmueshme

Emane........................................qė ka shpresė nė atė ēka dėshiron, besnike

Enuare........................................ndriēuese

Eribe........................................e shkathtė, e zellshme, e menēur

Erina........................................zonjė e bukur

Ermina........................................miqėsore

Esma........................................sahabije, vajza e Ebu Bekrit radiallahu anhuF

Fadile........................................epėrsi

Faide........................................e vlefshme, e zellshme, e dobishme

Faktah........................................pėllumb

Faize........................................e sukseshme, fitimtare

Falisha........................................fatmirėsi

Fara........................................perėndim i diellit

Farha........................................lumturi

Farhin........................................e ngallėzyer

Faria........................................e dashur, e butė

Feriha........................................e lumtur

Farkanda........................................e lumtur, me fat

Faris........................................jetė

Fariza........................................dritė

Fatima........................................vajza e Profetit sal-lallahu alejhi ue selam

Fejruz........................................ngjyrė e bruztė

Ferjat........................................dritė dielli e lezetshme

Fehare........................................krenare, qė mburret

Fehime........................................inteligjente

Fehmida........................................inteligjente dhe e urtė

Femida........................................e urtė

Fekihe........................................qė kupton

Fekire........................................elegante

Ferashe........................................flutur

Ferhane........................................e lumtur, krenare

Feride........................................unike, e vetme, e ēmueshme

Feroza........................................gur i ēmuar

Fesihe........................................elokuente

Feuzije........................................fitimtare

Fikrije........................................e menēur, mendimtare

Furkane........................................qė dallon tė mirėn nga e keqja, luleG

Gajda........................................e re dhe e njomė

Galibe........................................dominante

Galije........................................erėmirė, e ēmueshme

Garibah........................................e huaj, e ēuditshme

Gazije........................................luftėtare

Gufrane........................................qė falH

Habibe........................................e dashur, mike

Hadare........................................e gjelbėrt

Hadika........................................e mrekullueshme, kopshtare

Halisa........................................e dėlirė

Hanije........................................e kėndshme

Haxher........................................e fortė si guri, gurore

Hadije........................................udhėzuese pėr nė rrugėn e drejtė, dhuruese

Hafije........................................fisnike, e fshehur prej tė tjerėve

Halaue........................................e ėmbėl, e shijshme

Khalide........................................e pėrjetshme, e paharruar

Hamide........................................falėnderuese

Hanife........................................muslimane e ēiltėr, e pastėr, e sinqertė

Hanije........................................ledhatuese, e butė, e sjellshme, simpatike

Hasije........................................e veēantė, e posaēme

Haua........................................emri i bashkėshortes sė Ademit alejhi selam

Hikmete........................................urtėsi

Husane........................................tepėr e bukurI

Ibtisame........................................buzėqeshje

Iffah........................................modesti, dėlirėsi

Iffat........................................ndershmėri

Ilham........................................intuitė, frymėzim

Ines........................................dashamirėsi

Intisare........................................triumf

Imtihal........................................e sjellshme

Isire........................................e fortė, frymėzuese

Islahe........................................bamirėse

Isma........................................qė mbron

Ishrak........................................lindja e diellitJ

Jara........................................flutur e vogėl

Jasna........................................nė arabisht do tė thotė trėndafil i bardhė

Jasmin........................................lloj luleje

Jemame........................................luginė nė Arabi

Jumna........................................fat i mirė, sukses

Jusra........................................pėrparimtare, e majtėK

Kamalije........................................pėrsosuri

Kamile........................................e pėrsosur, e plotė

Kanual........................................zambak i ujit

Kasame........................................e mirė dhe e bukur

Kaula........................................qė ka veēori tė bukura

Kashish........................................atraksion

Kida........................................e ruajtur, e fortė

Kenza........................................thesar

Keram........................................natyrė bujare

Khatuun........................................zonjė

Komal........................................e bukurL

Lama........................................errėsirė e buzėve

Lamia........................................e buzėve tė errėta

Lamise........................................e prekshme

Lanika........................................mė e mira

Leshira........................................shumė inteligjente

Latifa........................................e butė, e kėndshme

Lebibe........................................e menēur, e zgjuar

Lehame........................................madhėshtore nė bukuri dhe nė mirėsi, ajo qė pergatitė mishin

Leila........................................natė

Lejla........................................e lindur natėn, bukuri e errėt

Lijana........................................butėsi

Liina........................................pėrdėllim, butėsi

Lubabe........................................prej femrave mė tė zgjedhura

Lubina........................................dėlirėsi

Lu'lu........................................margaritarėM

Maha........................................sytė e mėdhenj

Mahnur........................................ndriēim hėne

Mahek........................................aromė

Mahrin........................................e ndritshme dhe e bukur si dielli

Mahrosh........................................pjesė e hėnės, e kėndshme

Mahum........................................drita e hėnės

Mahuish........................................e bukur si hėna

Maira........................................hėnė

Magfire........................................e falur

Mahira........................................e zellshme, eksperte, e zgjuar

Maja........................................princeshė

Makbule........................................e pranuar

Mashal........................................dritė

Mazine........................................qė i shkėlqen fytyra

Medenije........................................e kulturuar, qytetare

Mediha........................................e lavdėrueshme

Meisare........................................pasuri

Mehasin........................................bukuri

Meliiha........................................e hirshme

Menahil........................................burim i ujit tė freskėt

Menar........................................dritė udhėzuese

Menhale........................................burim

Mehrije........................................e dalluar, e shkathtė

Mehriin........................................me natyrė dashjeje

Mehrish........................................aromė e kėndshme

Mehrunisa........................................grua e bukur

Mehuish........................................e bukur, hėnė

Mejsane........................................ylli qė shkėlqen shumė

Merjem........................................nėna e Isait alejhi selam, e qėndrueshme

Meshkura........................................qė falėnderon

Metine........................................e fuqishme, guximtare

Misha........................................e lumtur pė tėrė jetėn

Mishel........................................njė dritė

Mithaleh........................................shembullore

Mohga........................................drita e lumturisė

Mubineh........................................ajo qė qartėson diēka

Muhsina........................................bamirėse dhe e butė

Muneuer........................................e ndritshme

Munibe........................................e penduar, e kthyer

Munirah........................................e ndriēuar

Murade........................................e kėrkuar

Musaret........................................lumturi

Muskan........................................buzėqeshje, lumturi

Muslimeh........................................besimtare e devotshme

Muxhahideh........................................ajo qė pėrpiqet ne rrugė tė All-lahut

Muzejne........................................zbukurimN

Nada........................................bujari, njomėsi

Nadia........................................shpresė

Na'ire........................................e ndritshme, ndriēuese

Nadra........................................unike

Nafije........................................e dobishme

Nafise........................................e ēmueshme

Nagina........................................gur i ēmuar

Nagiin........................................perlė

Nahid........................................e ndershme

Nahida........................................e ngritur

Najla........................................me sy tė gjerė

Namila........................................e heshtur, serioze

Nasiha........................................kėshilluese

Nasime........................................fllad, puhi

Nasriin........................................trėndafil i egėr

Nasrin........................................lule e kaltėr aromatike

Nasha........................................aromė, parfum

Nashima........................................e urtė, e lulėzuar

Nashua........................................e ngallėzyer

Nuuriin........................................dritė e shkėlqyer

Nauar........................................ajo qė e ruan veten

Nazniin........................................e bukur

Nazuk........................................e njomė

Nedhra........................................shembullore, e njohur

Nedime........................................shoqėruese, mikeshė

Nejire........................................ndriēuese

Nekibe........................................prijėse, e parė

Nekije........................................e pastėr

Nelam........................................gur i ēmuar

Nemira........................................e pastėr, e kulluar

Nermin........................................lule, e njomė, e butė

Neshiin........................................gjė e ėmbėl

Nesime........................................ambient i pastėr, erė e mirė

Nesira........................................ndihmėtare, fitimtare

Neuale........................................dritė e fortė, qė e arrin qėllimin e vet

Nexhua........................................e cila e ruan sekretin

Nigar........................................e bukur

Niha........................................shi,

Nina........................................e kėndshmja

Nishat........................................lumturi

Njasia........................................mė e bukura

Nudare........................................e artė

Numa........................................e bukur dhe e kėndshme

Nurijeh........................................ndriēuese

Nuriin........................................e dashur

Nurhan........................................dritė

R

Rabie........................................pranverė, kopsht

Radije........................................e kėnaqur, e mjaftuar

Rafije........................................e lartė

Rahibe........................................zemėrgjerė

Rajja........................................dritė

Rajna........................................e pastėr

Ramisha........................................plotė me trėndafila

Ramsha........................................fytyrėn porsi hėna

Rania........................................mbretėreshė

Rajana........................................derė e Xhennetit err-Rrejjan (Ejjub Albani)

Ratibe........................................e pėrqėndruar, e vendosur

Rauije........................................transmetuese e fjalėve tė Profetit sal-lallahu alejhi ue selem

Rebiha........................................fitore

Redane........................................e menēur, udhėzuese

Redife........................................pėrcjellėse

Refike........................................shoqėruese, pėrkėdhelėse, emri i gruas sė Is’hakut alejhi selam

Rejah........................................rehati

Rehana........................................njė grusht borziloku i ėmbėl

Rehame........................................rigė shiu

Reihane........................................aroma e trėndafilit

Reide........................................udhėheqėse

Rejhane........................................shpirtmirė, bimė qe ka aromė tė mirė

Reike........................................e dėlirė, e patrazuar

Reina........................................mbretėreshė paqėsore

Rekike........................................e butė, e ėmbėl

Rexhije........................................qė shpreson

Ramis........................................e fshehur, sekrete, e ruajtur

Rashide........................................e menēur, udhėzuese, e pėrqėndruar

Rezine........................................modeste

Rimsha........................................buqetė lulesh

Rizuana........................................e bukur

Rona........................................dritė ndriēuese

Roshini........................................dritė

Rubina........................................e bekuar me dashuri, ujėvarė

Rubije........................................sezona pranverore

Ruhina........................................aromė e kėndshme

Rukhsana........................................e bukur

Ruksha........................................e bukur

Rumeisa........................................buqetė lulesh

Rumeha........................................gur i bukur

Rukeja........................................e bija e pejgamberit [salallahu alejhi ue selam]

Ruhije........................................e qetė, e mėshirshme

Rukije........................................emri i vajzės sė Profetit sal-lallahu alejhi ue selam

Ruvejda........................................e ngadalshme, qė pret e nuk ngutetS

Sabije........................................qė i robėron zemrat me bukurinė dhe moralin e saj

Sabiin........................................fllad mėngjesi

Sabire........................................durimtare

Sabrina........................................trėndafil i bardhė

Sabura........................................shumė durimtare

Sadike........................................e sinqertė, e drejtė

Safa........................................qartėsi, dėlirėsi mendjeje

Safijeh........................................e drejtė, e pastėr, e qartė

Sahire........................................mahnitėse, qė tė mahnitė me bukuri

Saime........................................agjėruese

Saira........................................qė e ruan nderin dhe pasurinė e saj dhe tė tė tjerėve

Sakine........................................e qetė, e vendosur

Salije........................................shpirtmirė

Saliha........................................e drejtė, e devotshme

Samaira........................................mahnitėse

Samuja........................................e vendosur, guximtare

Sanika........................................me mendje tė fortė, me zemėr tė ngrohtė

Sara........................................princeshė

Sarah........................................e dėlirė, e lumtur

Sarije........................................udhėtim nate

Saxhide........................................e pėrulur ndaj All-llahut

Seade........................................e lumtur

Sedef........................................gocė deti, perlė

Sehade........................................qė flen pak, e zgjuar

Sehije........................................fisnike, bujare

Sehile........................................e thjeshtė

Sehrish........................................lindja e diellit

Seide........................................e gėzuar

Sejide........................................udhėheqėse

Sekine........................................e qetė, e butė, modeste

Selma........................................paqėsore

Semaa........................................qielli

Sekina........................................e qetė dhe e lehtė

Semina........................................bujare

Semiin........................................e ēmueshme

Semire........................................bashkėbiseduese

Senada........................................e hirshme

Senae........................................lindje, ndriēim

Senije........................................shndritėse

Sofia........................................e bukur

Soreja........................................princeshė

Sorfina........................................e pastėr nga pisllėku, e thjeshtė

Suhejla........................................e rrjedhshme, e patrazuar

Suhira........................................e bukur

Sukejna........................................rehati

Sumeja........................................e lartė nė pozitė, me vlerė

Sunja........................................dritė dielli, shkėlqimSH

Shahla........................................lule e errėt, sytė e errėt bojė hiri

Shakila........................................e hijshme, e bukur

Shakira........................................falėnderuese

Shamima........................................fllad aromatik

Shanum........................................dinjitet, bekim i Allahut

Shanza........................................grua dinjitoze

Shanzi........................................trėndafil

Shazia........................................aromatike

Shezana........................................princeshė

Shefike........................................e dhembshme

Shekura........................................falėnderuese

Shemame........................................aromė

Shermin........................................modesti

Shesmiin........................................shumė e bukur, besnike, me zemėr tė artė

Shefae........................................shėruese, ndėrmjetėsuese

Shehame........................................shpirtmirė, qė kryen punė tė rėndėsishme

Shejma........................................qė i paraqitet era dhe shija e mirė prej fytyrės sė saj

Shekime........................................trimėreshė, guximtare, me zemėr te fortė

Shemae........................................me erė tė fortė

Shiriin........................................e ėmbėl

Shujana........................................guximtare, e fortė

Shukrije........................................falėnderueseT

Tahire........................................e pastėr

Taibe........................................penduese

Tejba........................................e dėlirė

Tajibe........................................e mirė, e kėnaqshme

Talaue........................................e bukur, lulėzuese

Talibe........................................nxėnėse

Tanisha........................................lumturi

Tara........................................yll

Taraife........................................diēka e re

Tefdile........................................e vlefshme

Tehije........................................pėrshėndetėse

Temim........................................e plotė, e shėndoshė

Tensim........................................erė e lehtė

Terime........................................qė i nėnshtrohet vetėm All-llahut

Terxhumane........................................shpjeguese, pėrkthyese, sqaruese

Teshrife........................................nė vend tė lartė, e ngritur

Tezim........................................respekt

Tezmin........................................qė ka cilėsi tė mira

Teufike........................................e sukseshme

Teusile........................................shpresė dhe nėnshtrim

Tisha........................................qė ėshtė plotė jetėTH

Thabite........................................e vendosur, guximtare

Thakibe........................................mendimtare

Thekafe........................................me prestigj, e kulturuar

Thana........................................falėnderim, lavdėrim

Themare........................................frytdhėnėse

Themine........................................e shtrenjtė, e ēmueshme

Thoreja........................................yll

Thubate........................................e fuqishmeXH

Xhahide........................................e angazhuar, e zellshme

Xhebraje........................................dashuri, respekt

Xhelae........................................sqaruese

Xhelile........................................e shkėlqyeshme

Xhemane........................................perlė

Xhemile........................................bukuroshe

Xherie........................................e fuqishme

Xhesina........................................zemėrmirė

Xheuahire........................................diamant

Xheurije........................................lulekuqe, e ēmueshme

Xhijade........................................shumė e mirė, fisnike

Xhihan........................................mendje kreative

Xhumane........................................perlė e argjendtėU

Uabisa........................................diēka e ndritshme

Uahide........................................e veēantė, unike

Uafije........................................besnike

Uaide........................................qė mban premtimin

Uaije........................................qė e kupton mirė ēdo send

Uathike........................................e besueshme

Uaxhide........................................e pasur, e fuqishme

Uedide........................................e dashur

Uehibe........................................dhuruese

Uerda........................................trėndafil

Uerisha........................................lumturi

Uesime........................................e mirė, e bukur, e dalluar

Uudade........................................simpatikeZ

Zahide........................................askete, e dėgjueshme ndaj Allahut, e kėnaqur me pak

Zahire........................................fisnike, e lartė, e qartė

Zaara........................................lule e bukur

Zarija........................................bukuri dhe dritė

Zeba........................................bukuri

Zehna........................................bukuroshe

Zehra........................................e ndritshme, fytyrė qė shkėlqen nga drita

Zejnebe........................................lis me aromė tė mirė

Zejnije........................................dekorim, stoli

Zekije........................................inteligjente

Zerina........................................princeshė, e menēur

Zerka........................................kaltrina

Zijade........................................pėrparimtare, qė jep shumė

Zinete........................................stoli, hijeshi, bukuri

Zoeja........................................jetė

Zoha........................................dritė

Zohura........................................e pafajshme dhe dashamirėse

Zoja........................................qė do

Zuhdije........................................tepėr e devotshme, askete

Zuhijra........................................e bukur dhe e mirė

Zuhra........................................shkėlqesi

Zuhrije........................................e bukur, e mirė

Zulejha........................................gruaja e mbretit tė Egjiptit qė u dashurua nė Jusufin alejhi selam

Zurafete........................................e lehtė, e butė

''Ju do tė thirreni nė diten e kiajmetit me emrat tuaj dhe me emrat e baballarve tuaj''
     ''Bekoni fėmijet me emra tė bukur''


allahu akbar