Make your own free website on Tripod.com
faqja kryesore | Emra musliman tė gjinis mashkullore | Emra musliman tė gjinis femrore | foto | 99 emrat e Allahut | islami dhe terorizmi | sure | Islami dhe shkenca

Islami

Islami dhe shkenca

islami dhe shkenca
 

 

 

ISLAMI DHE SHKENCA

Falėnderirni i takon Allahut, Zotit tė tė gjitha botėrave.

Paqja dhe shpėtimi qoftė mbi tė dėrguarin tonė, Muhammedin a.s., familjen, shokėt dhe ata qė e ndjekin rrugėn e tij derisa tė jetė jeta.

Mendimi perėndimor zhvilloi njė betejė tė fortė dhe tė rreptė mes fesė dhe shkencės. Dijetari perėndimor s'mund tė pranojė se ekziston pėrputhshmėri midis fesė dhe shkencės. Dhjata e Vjetėr thotė se pema qė iu ndalua Ademit a.s. nė Parajsė, Xhenet, ishte pema e "njohjes" dhe Ademi a.s., pasi hėngri frytet e saj, sipas Dhjatės sė Vjetėr fitoi "aftėsinė e njohjes".

Pėr kėtė arsye evropianėt mė shumė se dy shekuj diskutuan rreth pranimit ose mospranimit tė arritjeve shkencore tė cilat vinin nga vendet muslimane. Kėto lloj dijesh konsideroheshin nga priftėrinjtė mėkat shumė i madh. Dėshmi pėr kėtė sipas tyre ishte pema "e njohjes", me ngrėnien e frutave tė sė cilės, Ademi a.s. fitoi "aftėsinė e njohjes" gjė qė sipas tyre ai fitoi zemė rimin e Allahut dhe u dėbua nga Parajsa.

Pėr kėtė arsye dijetarėt perėndimorė refuzuan dijet shkencore tė botės myslimane, madje i luftuan ato, duke i konsideruar mėkat. Por, mė vonė, nė perėndim, kur dijetarėt fituan betejėn ndaj kishės dhe inkuizicionit tė saj, pėr t'u hakmarrė ndaj saj ata hodhėn poshtė ēdo gjė qė kishte tė bėnte me fenė...

Prandaj, kur njeriu flet me njė dijetar perėndimor mbi lidhjet qė ekzistojnė mes fesė dhe shkencės, ai i befasuar thotė: Ē'thua ?! S'ka mundėsi!!

Dijetarėt perėndimorė nuk e njohin fenė islame. Ata nuk e dinė se Islami lartėsoi dijen dhe dijetarėt. Islami dijetarėt i bėri dėshmitarė menjėherė pas engjujve, tė cilėt dėshmojnė se s'ka Zot tjetėr veē Allahut (i cili ėshtė Njė, s'ka lindur dhe s'ėshtė i lindur. Askush dhe asgjė s'ėshtė i barabartė me Allahun). Allahu i Lartėmadhėruar nė Kur'anin famėlartė, thotė:

"Allahu dėshmoi se nuk ka Zot tjetėr pėrveē Tij, kėtė e dėshmuan edhe engiėjt e dijetarėt. (Ali Imran, 18)

Dije se nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut. (Muhammed, 19)

Kur ne flasim me njė dijetar perėndimor mbi fenė islame dhe shkencėn, ai mendon se ekziston i njėjti raport siē ėshtė nė mes fesė sė tyre dhe shkencės.

Mė pas ata mbesin tė mahnitur, kur hasin nė fenė islame tė vėrtetat e qarta dhe tė pakundėrshtueshme shkencore. Njė ndėr ata dijetarė ėshtė edhe XHULI SAMSUN, profesor i gjinekologjisė nė universitetin NORTH WESTERN, nė Ēikago tė SHBA.

Kur u takuam nė fillim, ai dyshonte nėse kėto citate ishin nė Kur'an dhe nė thėnie tė Muhammedit a.s. Pasi e vertetoi njė o,,jė tė tillė dhe u ndesh me citatet kur'anore, qė flasin mbi gjenet dhe ndryshimet qė pėson embrioni nė periodat e para, kur ai ėshtė pikė uji etj. Pastaj pa pėrshkrimin preēiz qė i bėn Kur'ani krijinłt tė njeriut, si dhe vetitė qė trashėgohen nga kėto kromozome.

Nė kėto kromozome gjenden cilėsitė e njeriut qė do tė lindė; ngjyra e syve, e lėkurės, e flokėve dhe shumė cilėsi tjera. Pra, njeriu qė nė kėto kromozome ėshtė i pėrcaktuar.

Kėto kromozome janė nė fazėn, kur embrioni ėshtė njė pikė uji. Kjo do tė thotė se njeriu ėshtė i pėrcaktuar qė kur embrioni ėshtė njė pikė uji.

Allahu i Lartėmadhėruar nė Kur'an thotė:

... sa mohues i forte ėshtė ai (njeriu)! Prej ēka e krijoi Allahu atė? Atė e krijoi prej njė pikė uji dhe e pėrcaktoi" (Abese 17,18)

Nė embrion gjatė 40 ditėve tė para formohen tė gjitha organet dhe tė gjitha pjesėt janė tė ngjitura njėra me tjetrėn. (fig. 10).

Pra, organet fillojnė tė krijohen dhe embrioni ka formėn e harkut.

I dėrguari i Allahut, Muhammedi a.s. thotė:

" Vėrtet ēdonjeri nga ju fortnohet nė mitrėn e nėnės sė tij nė dyzet ditėt e para... "

Profesor Xhuli Samsun e mori kėtė hadith dhe hadithin tjetėr, ku Muhammedi a.s. thotė: "Kur embrioni i kalon 42 ditė Allahu e dėrgon engjėllin pėr t'i dhėnė formėn atij ". Ai bėri krahasimin mes kėtyre 2 thėnieve tė Muhammedit a.s. dhe konstatoi se ajo qe i ndante kėto dy hadithe ishte numri 40.

Prof. Samsuni pasi i pa kėto tė dhėna tė detajuara dhe preēize, nė njė simpozium, shprehu mendimin e tij rreth kėsaj ēėshtjeje, duke thėnė:

"Nga kėto dy thėnie tė Muhammedit a.s. mund tė nxirren nė mėnyrė preēize ndryshimet qė i pėson embrioni nė 40 ditėt e para. Njė gjė e tillė u vertetua edhe nga biseduesit e ditės sė sotme. Kėto tė vėrteta shkencore qė pėrmbajnė hadithet nuk njiheshin nė atė kohė, prandaj ato s'janė tė bazuara nė dijet a asaj kohe. Kėto thėnie tė Muhammedit a.s. janė reflektim i njohjes (shpalljes) hyjnore".

PROF. EZ ZENDANI

Ai gjithashtu thotė: Feja mund t'i paraprijė shkencės nė mėnyrė tė suksesshme!

Mos tė harrojmė se disa fe mbajnė qėndrim negativ ndaj shkencės. Por ky profesor thotė se feja mund t'i paraprijė shkencės me sukses dhe ai ka parasysh fenė islame.

Nėse hyjmė nė njė fabrikė dhe nė dorė kemi katalogun, me lehtėsi do tė kuptojmė atė qė ėshtė nė tė. Ndėrsa ai qė hyn nė fabrikė dhe s'ka asgjė nė dorė, s'do ta ketė tė lehtė tė kuptojė atė qė ėshtė nė tė.

PROFESOR XHULI SAMSUN u drejtohet dijetarėve me kėto fjalė: Unė besoj se s'ka kundėrshtim mes njohurive shkencore dhe shpalljes islame. Islarni i pėrkrah dhe i nxit metodat shkencore. Shfaqja kur'anore e cila iu zbulua Muhammedit a.s., para 1400 vjetėsh aludon nė tė vėrtetat shkencore rreth tė cilave u diskutua nė simpozium. Kjo dėshmon se : KUR'ANI ĖSHTĖ FJALĖ E ALLAHUT.

PROF. EZ ZENDANI

Po... Muslimanėt pėrsėri mund tė jenė pishtarėt e dijes, sikurse ishin mė parė, duke ia dhėnė dijes vendin qė menton ajo dhe duke e bėrė "dijen" dėshmi pėr besimin nė Allahun, xh.sh. Zotin e universit, dhe nė vėr tetėsinė e pejgamberisė sė Muhammedit a.s. Tė vėrtetėn e thotė Allahu i Madhėruar:

"Ne do tua bėjmė atyre tė mundshme qė tė shohin shenjat Tona nė horizonte dhe nė veten e tyre derisa t'u bėhet e qartė se Kurani ėshtė i vėrtetė. A nuk mjafton qė Zoti yt ėshtė dėshmītar pėr ēdo giė!" (Fussilet, 53)

"Nė emėr tė Allahut, Bamirėsit tė pėrgjithshėm, Mėshiruesit!

"E atyre qė a ėshtė dhėnė dija, e dinė se kjo qė tė ėshtė shpallur nga Zoti yt, ėshtė e vėrtetė dhe udhėzon nė rrugėn e tė Gjithėdishmit dhe tė Lavdėruatit (Sebe,6)

* Kur Ademi a.s. i tha emėrtimet e sendeve, tė cilat Allahu ia kishte mėsuar mė parė, emėrtime tė cilat engjėjt nuk i dinin, atėherė Allahu i urdhėroi engjėjt qė tė pėruleshin para Ademit, si shenjė respekti pėr dijen qė ai kishte. Pra, ngrėnia efrutev e tė pemės sėndaluar nuk ishte shkaku i vėrtetė pėr dėbimin e Ademit a.s. nga Parajsa, sepse qysh mė parė Allahu e kish paracaktuar atė qė tė ishte mėkėmbės i Tij nė tokė. Madje, Ademi a.s. zotėronte aftėsinė e njohjes qysh para se tė vendosej nė Parajsė, dhe tė hante nga frutet e pemės sė ndaluar. Pėr hir tė aftėsisė sė njohjes qė zotėronte Ademi a.s., engjėjt para se Ademi a.s. tė hynte ne Xhenet iu pėrulėn atij nė shenjė respekti.
 


© MEDIA ELEKTRONIKE ISLAME - HORIZONTI


antraksi_@hotmail.com